Savaşçı Kimdir ?

Sıkılarak ama inatla okuduğum kitaplardan biri de Doğan Cüceloğlu’nun Savaşçı adlı kitabıdır. Öğretmen olup inancını yitirmiş Arif bey ile Doğan Cüceloğlu arasında geçen diyalog Don Juan’ın savaşçı kavramıyla zenginleştirilmiş. Kitabı okumaya başladığımda Arif öğretmenin, kişisel gelişim konusunda destek almak üzere Doğan Bey ile temas kurması “kitap sürükleyici herhalde, bakalım neler olacak” diye düşündürdü. Kitabı okumaya devam ettikçe maalesef sıkıcı bir hal almaya başladı, Doğan Bey’in Arif öğretmene aktarmak istediği konular çoğu zaman bir sonraki çay sohbetine kalıp araya Don Juan’ın savaşçılık öğretileri girince okur olarak odaklanmam gereken yerin aslında Doğan Cüceloğlu’nun Arif öğretmene aktarmak istedikleri değil, bu öğretilerin özeti olan Don Juan öğütleri olduğunu düşündüm.

Elbette kitabın tamamının okunması faydalı olacaktır fakat, sıkılarak okunan bir kitabın okur üzerindeki etkileri ve boşa geçtiği düşünülen zamanın yaşattığı kayıp duygusu kişisel gelişim anlayışı ile örtüşmez. Bu sebeple ben kitabın ana hatlarını oluşturan Savaşçı kişiliğin hangi özelliklere sahip olduğunu kitapta bahsedilen Don Juan’ın öğretileriyle özetlemeyi faydalı buldum. Kitapta insanın bir savaşçı olduğu ve bazı özelliklere sahip olması gerektiği üzerinde durulmuş. Öğretiye göre savaşçıda olması gereken özelliklere şöyle bir göz atalım;

Savaşçı’nın Özellikleri

 1. Savaşçı karar vermeden önce düşünür, inceler, gözden geçirir, acele etmez, her şeyi hesaba katar ve ortama getirdiği bilinçten tümüyle sorumluluk alır.
 2. Savaşçı karar verirken özgür iradesiyle verir; Onun kararları bir seçimdir.
 3. Savaşçı verdiği kararlardan pişmanlık duymaz.
 4. Savaşçı sabırla bekler; Beklediğini bilir, ne için beklediğini de bilir.
 5. Savaşçı her zaman ölümün bilincinde yaşar ama bunu umursamaz bir tavır içinde hayatına devam eder.
 6. Savaşçı stratejik bir tavır içinde yaşamaya özen gösterir.
 7. Savaşçı hiçbir şeyin müptelası olmaz.
 8. Savaşçı her şeye saygı ile yaklaşır.
 9. Savaşçı vuruş menzili içinde kalır, ne uyuşuktur ne aceleci, taşıyamayacağını bildiği yükün altına girmez.
 10. Savaşçı gönlünün sesi ile seçim yapar.
 11. Savaşçı iç konuşmasını istediği zaman durdurabilir.
 12. Savaşçı içinde bulunduğu duygusal durumu kendisi belirler.
 13. Savaşçı her zaman alçak gönüllüdür.
 14. Savaşçı, her şeyi üstesinden gelinmesi gereken bir öğrenme fırsatı olarak görür.
 15. Savaşçı sağlığına özen gösterir.
 16. Savaşçı yaşamına katkıda bulunan her şeye ve herkese teşekkür duygusu besler.

İşte bu 16 madde Doğan Cüceloğlu’nun Arif öğretmeni bir savaşçı yapabilmek için verdiği öğütlerin özetidir. Yani kitap ana hatlarıyla bu öğretilerden ibarettir. Savaşçı kitabı kişisel gelişim kitapları içinde en iyiler arasında bulunmaktadır. Nasıl olur da bu kadar sıkıcı bir kitap en’lerde yer alır bilinmez fakat bu 16 maddenin gerçekleştirilebilmesi için neler yapılması gerektiğini anlamak isteyenlerin sabırla kitabı okumasını tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*