Yönetilerek Yönetmek

Şirketler, patronlar, yatırımcılar ve mal sahipleri varlıklarını korumak ve arttırmak için yöneticiler arar. Onların istediği, varlıklarını devam ettirmek veya arttırmaktır ve yönetme şekline pek takılmazlar. Veriler istikrarlı veya yükselişle geldiği sürece sorun olmaz. Tablolar olumsuz verilerle dolmaya başladığında iyi yönetici rolünüz bir halta yaramaz değersiz bir title den başka bir şey değildir.

Yöneticiler başlarına gelecekleri bildikleri için şirketlerinin, mal sahiplerinin ve yatırımcılarının isteklerini kendi altındaki insanlara empoze etmekle görevlidir. Başlarına gelecek kötü kaderin aynı zamanda astlarının da başına geleceğini de iyi bilen yöneticilerin tek derdi insanları yönetmek olduğunda olumsuz sonuçlarla karşılaşıldığında sorumluluk tek başına yöneticiye ait olacaktır.

Göçebe hayattaki çadır yaşantısında bile Han, Oba’sını yönetirken Toy adında meclislerle istişare kapısını aralamış ve yönetimi Oba Beyleriyle paylaşmıştır. Yönetimi farklı insanlarla paylaşarak yönetilmeye de imkan tanıyan Han, gelecekte yaşanabilecek olumsuz sonuçlarda tek başına hedef olmaktan kaçınmıştır.

Bugün büyük şirketlerde ciddi makamlarda bulunan yöneticiler incelendiğinde yönetimi astlarıyla paylaşan yöneticilerin şirket ve çalışanlarına daha faydalı olduğu, tercih edilen yöneticilerin arasına girdikleri görülecektir. Her şey en iyi ben veya yönetim kadrosu olarak biz biliriz anlayışının yanlış olduğunu anlamayan şirketler çalışanından yöneticisine kadar neyi neden yaptıklarını bilen çalışma gruplarının karşısında er yada geç kaybedeceklerdir.

Yönetirken yönetilmeye müsade etmek, alınacak kararlara astların da etki edebilmesine izin vermektir. Bu izni kullanmayan, kendisinin en doğru kararı verdiğini zanneden yöneticiler, gerçek verilerle izleyemediği departmanlar tarafından aldatılmaya, kendisine raporlayan astları tarafından eleştirilmeye mahkum olurlar. Türlü şekillerle üzerlerinde hissedecekleri baskı, daha büyük hatalar yapmaya, daha yıkıcı olmaya ve dönülmesi zor yollara sapmaya sebep olacaktır. İflas eden şirketler incelendiğinde, yanlış verilen bir karardan inatla vazgeçilmediği, toparlamak için yapılan yatırımların iflası getirdiği görülecektir.

Yönetmenin, yapılan en basit işten, en önemli işe kadar tüm paydaşlarla etki alanlarına göre paylaşılmamasının verdiği zararı sayılarla göstermek mümkün değilse de batmış tarih sayfalarına karışmış şirketlerle göstermek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*