Geçmişle Mücadele Yolları

Gelecek, sonuçları olumsuz bile olsa heyecan vericidir. Geçmiş ise sonuçları iyi de olsa kötü de olsa çoğu zaman acı verir. Geçmişe geri dönememenin verdiği pişmanlık duygusu kaybedilenle doğru orantılı olarak artar. Kaybını yaşadığınız şey ne kadar büyükse geçmişle mücadele o derece çetin geçer. Pek çok insan geçmişte yaşadığı iyi veya kötü anıların kahramanları ile yollarını ayırabilir. Ayrılık sebebi farklı şekillerde olabilir, bunlar sevgiliyken ayrılmak, yakın akraba iken vefat, karı koca iken boşanma gibi farklı şekillerde hayatımızı etkileyebilir. Bu durumlardan herhangi biri ile karşı karşıya kaldığımızda hayatın bir boşluktan ibaret olduğunu düşündüğümüz bir dönem yaşanır.

O dönem gerçekten de yemeden içmeden kesilme, depresyona girme, asosyal olma tehlikelerinin en yakın olduğu dönemlerdir. Kişi o dönemde kişisel tedbirlerini doğru almazsa hayatını uzun yıllar olumsuz etkileyecek durumlarla karşılaşabilir.

Geçmişle mücadele etmek için ne yapılmalıdır?

Geçmişin şu anı etkisi altına almaması için geçmişin artık geri dönülmesi imkansız bir seyahat noktası olduğunu akıldan çıkarmamak lazımdır. Bu düşünce gelecekte alacağınız kararların daha gerçekçi olmasına katkıda bulunur. Geçmişin kendinden söz ettirememesi için de bir kaç nokta dikkatle değerlendirilmelidir.

Geçmişin belini kırmak

Geçmiş günler kendinden öyle durup dururken söz ettirmez. Kişi kendi kendine geçmişi arar ve kendisine zarar vermesini sağlar. Alkol gibi, uyuşturucu gibi bir bağımlılığın sürekli kötüye doğru çağırması geçmişin kişi üzerindeki etkisi için de geçerlidir. Bu durumun önüne geçmek için önce mücadelede kararlılığın kişi tarafından kabul edilmesi gerekir. Yani artık kesin bir karar vererek geçmişle bağlar kesilmeli beli kırılmalıdır.

Geçmişle bağları koparmak için bir kaç basit metod kullanılabilir. Kişi kendine geçmişi hatırlatan herşeyi gözünün önünden kaldırmalıdır. Yakın çevresine hatırlamak istemediği anı hakkında bir şeyler duymak istemediğini uygun bir dille söylemesi durumu kolaylaştırır. Mesela bir dönem geçmişi anımsatacak coğrafyalardan uzak durmak geleceği şekillendirmenin en önemli adımlarından biridir.

Geçmişi unutmanın en önemli yöntemlerinden biri de olanı biteni kaderci bir zihniyetle kabul etmektir. Olan olmuştur ve aslında olması gereken olmuştur. Sonuçlar ne kadar kötü görünse de bir çıkar yol mutlaka vardır. Keza Allah kuranda “her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır” diye buyurur. Sıkıntının içinde gizlenmiş o kolaylık insanın kendi çabasındadır.

Geçmişi yenmenin diğer bir yolu da yeni yöntemler denemektir. Bu yeni yöntemler başka bir ilde yaşamaya başlamak, başka insanlarla tanışmak, iş değiştirmek gibi örneklendirilebilir. Gerçekten de farklılık geçmişi pek çok kez yenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*