Medyada Arsızlık

Bazen ” Hep böyle miydi acaba ? ” Diye soruyor olabilirsiniz. Haber sitelerine girdiğinizde kim kiminle ilişkiye girmiş, kim karısını dövmüş, kim kimi nerede vurmuş hepsi haber olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca manşetler de normal değil mesela bir örnek; “Tribündeki sütyensiz taraftarı gören ünlü hoca, ne diyeceğini şaşırdı”

Sapkın bir zihniyetin sinir uçlarına dokunmak için tasarlanan bu haberlerin aslında bir haber potansiyeli yok. Cinsel içerikli paylaşım yaptıklarında engellenmeyeceklerini ve ceza almayacaklarını bilseler bu siteler pornografik haber bile yayınlar. Peki toplum olarak biz ne yapıyoruz, biz toplum olarak o adamların, o sapkın zihniyetli editörlerin istediklerini onlara veriyoruz. Böyle haberlere tıklayarak o haber sitelerinin “vaay baya tıklandı daha açık seçik bir şeyler bulmalıyız” demesine sebep oluyoruz.

En ufak bir olayda namus bekçiliği yapıp toplum nezdinde bu haberlere itibar ediyorsak bir sahtekarlık var demektir. Geçtiğimiz günlerde bir iş adamı ortağının attığı iftira sonrası sokak ortasında linç edilmiş, daha sonra olayın küçük bir kıza tacizde bulunduğu iftirasından kaynaklandığı dayak yiyen kişinin hukuki mücadelesi sonrası anlaşılmıştı.

Elbette taciz, kadına şiddet konularında sosyal reaksiyonu yüksek bireyler olmalıyız ama bu haberler hala hit alıyorken o reaksiyonun yapmacık, gösterişten ibaret olduğu aklını azıcık kullananlar tarafından fark ediliyor. Mesela böyle sapkın haberler tıklama rekorları kırarken, sokak ortasında dayak yiyen kadını korumak yerine izlemekle yetiniyoruz.

Aman bana bir zarar dokunmasın diye göz yumduğumuz her zararın bir gün bize dokunacağını asla unutmamamız gerekirken boş veriyor önemsemiyoruz. Oysa bilinçli bireyler olarak bu sapkın zihniyete bu rahatlığı vermememiz gerekiyor.

Örnek sapkın manşetler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*