Mutluluğu Öldürmek

Dün bir whatsapp grubundan bir paylaşım aldım. Kısa bir videoydu, paylaşan arkadaş “adam öldü” yazıp göndermiş. İzledim, gerçekten de ölüyordu. Adam ölür tabi de öyle körü körüne, öyle düğünün ortasında da ölmek… Allah kimseye o acıyı yaşatmasın.

Videoda düğün alanının ortasında oynamakta olan bir kişiye iki arkadaşı jest olsun diye havaya tüfekle ateş ederek eşlik ediyor. Arkadaşlardan birinin silahı tutukluk yapınca bir manevra yaparak patlamayan fişeğin namludan çıkmasını sağlıyor, alkolün de etkisiyle namluya gelen ikinci mermiyi fark etmeyen arkadaş tüfeği patlattığında diğer arkadaş hayata veda ediyor. Silahın patladığını bile anlayamayacak kadar alkollü olduğu anlaşılan şahıs arkadaşını kafasından vurduğu halde havaya ateş etmeye devam ediyor.

Oynayan kalabalık birinin vurulduğunu anladığında feryatlar yükseliyor ve düğün yeri cenaze yerine dönüyor. Kendini ispatlamak için çıkan iki kişi de hedeflerine varmış oluyor. Düğün yerinde bulunan, düğünü bizim gibi videolardan izleyen herkes tarih boyunca onlardan bahsedecek.

Sonra ne oluyor. “Kütahya’da Sefa Elçi (18), sünnet düğününde müzik eşliğinde oynarken, yanında havaya ateş eden Süleyman D.’nin pompalı tüfeğinden çıkan saçmalarla vurularak yaşamını yitirdi.” şeklinde bir manşet gelip geçiyor. Analar, eşler, dostlar, akrabağalar en mutlu günde kahkahalar atarken birden feryatlar başlıyor, zılgıtlar çekiliyor ve bir yas havası hükümdar oluyor.

Bize Düşen ?

Silah patlatmanın insana fiziksel, maddi ve manevi hiç bir değer katmadığını ve bu tür eylemlerin sevdiklerimize zarar verebileceğini çocuklarımıza gençlerimize anlatmalıyız. Eğlencelerde silah kullananları dışlamalı ayıplamalıyız. Bir eğlencemiz varsa eğlencenin sahibi olarak silah atılmasını engellemeli ve gerekirse kolluk kuvvetlerinden destek almalıyız. “Bana da mı” diyen akrabamız dahil silah kullanımını engellemek düğün yerine gelen davetlilerin can güvenlikleri için hayati önem taşır bunu unutmamalıyız.

Ritüelin Tarihi Nedir ?

Düğün ve eğlencelerde silah kullanımının tarihi hakkında kesinleşmiş bir araştırma bulunmamakla birlikte ritüelin barutun silah olarak kullanılması ile başladığı bilinmektedir. Düğünlerde silah patlatma ritüelini en sık uygulayan millet Araplardır. Törenlerde, eğlencelerde, açılışlarda bir ordu şeklinde ateş eden Araplar için bu bir güç gösterisidir. Genellikle aşiret liderlerinin organize ettiği silah atma işlemi aşiretler arasında da gövde gösterisi anlamına gelir. Türk milleti olarak bir çok konuda Araplar’dan etkilenmişizdir. Ne yazıktır ki dinimiz islam dışında etkilendiğimiz faydalı bir alan bulunmamakla birlikte Arap kültürüyle var olan asil değerlerimizden de vaz geçmekteyiz. Asimile olmamak için Cumhuriyet’in kuruş yıllarında devrimler yapılmışsa da 1960 lardan sonra kültürel asimilasyonun engellenmesi adına dikkate değer çalışma bulunmamaktadır.

Örnek Bir Arap Düğünü;

https://www.youtube.com/watch?v=L-4yFSZWiEI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*