Kim Bu Kemalistler !

Geçtiğimiz gün tarihçi Sinan Meydan çok güzel bir paylaşımda bulundu. İsim vermeyeceğim şu aralar çok fazla televizyona çıkan bir akademisyen tartışma esnasında Kemalistleri Türkçe Ezan getirerek dini yok etmekle suçladı. Çok önemli bir şahsiyetmiş gibi hemen Kemalizm nedir? İyi bir şey midir ? Kemalistler kimdir ? Amaçları nelerdir ? Televizyonlarda tartışılmaya başlandı.

Sinan Meydan’da bu tartışmaların arasında bir paylaşımda bulunarak Milliyetçi Türk gençlerinin duygularına tercüman oldu. Meydan paylaşımında ” Atatürk,Cumhuriyet düşmanlığı gittikçe daha da marjinalleşiyor.Aklı başında, gerçekten bilgili,onurlu,dürüst,yurtsever saygın bir Atatürk,Cumhuriyet düşmanı bulamazsınız;araştırınca bunların ya deli,ya cahil,ya sahtekar,ya ahlaksız,ya görevli ya da hain olduklarını göreceksiniz. ” ifadelerine yer verdi.

Bu olaylar olurken televizyon başında “neler oluyor, tv deki bu adam Kemalizm’e nasıl oluyor da bu kadar rahat din düşması diyebiliyor? Bu ifadelerin toplumu kutuplaştırılacağı bilindiği halde kim buna neden müsade ediyor” diye geçirdim. Sonra içimden tekrar inandığım Kemalizm nedir ? Kemalistler kimlerdir? Neler yapmışlardır ? Neden Kemalistlerdir ? diye sorular sordum ve bildiğim sorulara bildiğim kadar cevaplar verdim.

Kemalizm Nedir ?

Kemalizm Osmanlı Devleti Emperyalist güçler tarafından işgal edildiğinde milli mücadeleyi örgütleyip düşmanı Türkiye topraklarından kovan ordunun komutanı olan Mustafa Kemal’in düşünce yapısını örnek alarak oluşan bir düşünsel güç, Türkiye Cumhuriyeti’nin sekülerizm ve Türk milliyetçiliği üzerine temellenmiş kurucu ideolojisidir. Atatürkçü ideolojinin temellerini, Atatürk’ün düşünce ve uygulamalarıyla ortaya koyduğu amaçlar, ilkeler ve gerçekleştirdiği inkılaplar oluşturur.

Kemalistler Kimlerdir ?

Emperyalist güçler başta olmak üzere iç ve dış tüm düşmanlara karşı her alanda Türk Devletini koruyan ve tarihi değerlerine sahip çıkanlar Kemalistlerdir.

Kemalistler Neler Yapmışlardır ?

Hak din İslamın’da emrettiği gibi hakkı batıldan ayıran, insanlara bilmediğini öğreten ve aydınlatan ilke ve inklaplarla Türk ulusunu canlandırmıştır. Muasır medeniyetlerin üzerine çıkma hedefi koyan bir lideri örnek almış ve dünyaya örnek millet olmayı ilke edinmiştir.

Neden Kemalisttirler ?

Çünkü totaliter sistemlerin özgürlüğü yok edeceği ilkesel olarak kanıtlanmıştır. Ulus devlet olmanın önemi kanla yazılmış ve dünyaya kanıtlanmıştır. Bir soyun değil demoratik bir ülkenin bireyi olmanın tadına varılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*